«معمار زن ایرانی»

«معمار زن ایرانی»

معمارنت- مجله معماری و ساختمان در نظر دارد تا در شماره جدید خود ویژه‌نامه‌ای با عنوان «معمار زن ایرانی» منتشر کند. برای این کار یک گروه سردبیری متشکل از نگار کلانترمهرجردی، نعیمه محمدی ومروه فرهودی در مجله معماری و ساختمان مهمان شدند، تا انتشار این ویژه نامه را به انجام برسانند. به همین بهانه معمارنت گفتگویی را با این گروه ترتیب داد تا چند و چون تدارک این مجله را به اطلاع مخاطبان برساند.

 

ویژه‌نامۀ مجلۀ معماری و ساختمان

 

معمارنت- مجله معماری و ساختمان در نظر دارد تا در شماره جدید خود ویژه‌نامه‌ای با عنوان «معمار زن ایرانی» منتشر کند. برای این کار یک گروه سردبیری متشکل از نگار کلانترمهرجردی، نعیمه محمدی ومروه فرهودی در مجله معماری و ساختمان مهمان شدند، تا انتشار این ویژه نامه را به انجام برسانند. به همین بهانه معمارنت گفتگویی را با این گروه ترتیب داد تا چند و چون تدارک این مجله را به اطلاع مخاطبان برساند.

 

 

•    ویژه نامه معماران زن در چه زمانی قرار است منتشر شود؟
شمارۀآینده مجله معماری و ساختمان، شماره 34، به موضوع «معمار زن ایرانی» اختصاص داده شده که در بهار 92 منتشر خواهد شد.
 

•    علت انتخاب موضوع«معمار زن ایرانی» بعنوان ویژه نامه چه بوده است؟ آیا این ویژه نامه اولین شماره‌ای از مجله معماری و ساختمان است که به این موضوع اختصاص دارد؟
پرداختن به نقش و حضور زنان معمار در روند تجارب حرفه‌ای، مدیریتی، تحقیقی و آموزشی مرتبط با این حرفه، مقوله‌ای است که کم و بیش در سطح مباحثات حرفه ای و در مقیاس جهانی بدان پرداخته شده و می شود. اما به جرات می‌توان گفت که این مهم در حوزه کشورهای در حال توسعه، موضوعی است نیازمند و درخورتوجه و بی گمان موضوعی است که در سطح کشورمان جای کار بسیار دارد، از این رو شماره جدید مجله معماری و ساختمان به موضوع معماران زن ایرانی اختصاص داده شده است.
اولین بار در شماره 16 مجله بین‌المللی2A در زمستان سال گذشته (1390)  با محوریت «زنان و معماری در خاورمیانه» به موضوع زنان و معماری در سطح خاورمیانه پرداخته شد.
 

•    آیا این ویژه نامه به همین یک شماره ختم می‌شود یا در نظر دارید که این پروژه را ادامه دهید؟
هدف صرفا انتشار یک ویژه نامه نیست و تدوین این ویژه نامه در ادامه جریانی است که از مجله 2A آغاز شده است و بعد از این نیز برنامه هایی برای ادامه این حرکت وجود دارد.همچنین شماره 24 مجله 2Aنیز به «زنان و معماری در جهان» اختصاص داده شده است.
 

•    در ویژه نامۀ «معمار زن ایرانی» چه اهدافی را دنبال می‌کنید؟
معماری، ﺣﺮﻓﻪﺍﻱﺯﻧﺎﻧﻪﻳﺎﻣﺮﺩﺍﻧﻪﻧﻴﺴﺖ، بلکه ﻳﻚﺣﺮﻓﻪﺍﺳﺖ. هدف این ویژه‌نامه، گردآوری و معرفی معماران زن ایرانی در خلال پروژه‌ها، رویکردها، نقطه نظرات و پژوهش‌های آنهاست. در واقع این گردآوری، نه به منظور تاکید بر تمایز و ارائه تعریف مبتنی برجنسیت در حرفه معماری، بلکه با هدف ایجاد بستری برای معرفی تلاش‌های زنان معمار در حوزه‌های مختلف تدوین می‌شود.
به طور خلاصه این ویژه‌نامه به دنبال معرفی تلاش‌ها و دستاوردهای علمی- عملی، توان‌مندی‌های حرفه‌ای زنان اهل حرفه، طرح چالش‌های حرفه ای زنان اهل حرفه و مستند سازی فعالیت های علمی – عملی زنان معمار است.
 

•    آیا تنها به معرفی آثار زنان معمار حال حاضر می‌پردازید یا نگاهی تاریخی به موضوع دارید و از اولین فارغ‌التحصیلان زن معمار و شهرساز شروع خواهید کرد تا به امروز برسید؟
در این شماره نگاه تاریخی به موضوع نداریم و صرفاً به معماران معاصر پرداخته می شود.
 

•    چه کسانی در این ویژه نامه با شما همکاری کردند؟
زنان معمار و شهرساز ایرانی که در حوزه های مختلف شامل سیاستگذاری ومدیریت، طراحی و اجرا ، آموزش وپژوهش تجاربی دارند تا جمعی از اهالی حرفه که درباره «نقش معماران زن در جریان معماری کشور» سخنی دارند، در این ویژه نامه سهیم می باشند. واژه معماری در این ویژه نامه، به نمایندگی از حوزه های مختلف حرفه ( معماری، طراحی داخلی،طراحی شهری، طراحی منظر، طراحی داخلی و ....) انتخاب شده است. منظور از زن ایرانی، زنانی هستند که چه در ایران و چه در خارج از ایران در بخش‌های مختلف این حرفه فعال و تاثیرگذار هستند.
 

•    معیارهای انتخاب این گروه ها و افراد چه بوده است؟
در واقع هدف اصلی، معرفی در تمام حوزه‌ها و در تمام سطوح کاری است. یعنی ازهمکاران جوان تا پیش کسوتان فعال در حوزه‌های مختلف معماری، شهرسازی، طراحی شهری، طراحی منظر و پژوهش که در نقش مدیر، طراح، مجری، استاد و پژوهشگر فعال هستند، جهت همکاری با این ویژه نامه دعوت به عمل آمده است.
 

•    آیا در نظر دارید در حاشیۀ این ویژه نامه نمایشگاهی نیز از آثاراین معماران زن برپا کنید؟
همانطور که توضیح داده شد، برنامه هایی برای ادامه این حرکت در پیش داریم که جزییات آن متعاقباً اعلام خواهد شد.
 

•    چه فعالیت هایدر کنار این ویژه نامه صورت گرفته است؟
برای ایجاد فضایی مناسب جهت بحث و تبادل نظر در این ویژه نامه، گروه سردبیری به همراه مدیرمسوول مجله معماری و ساختمان فعالیت هایی را در دستور کار خود قرار دادند که بازتاب آنها در ویژه نامه خواهد آمد:
فعالیت هایی مانند برگزاری نشست حرفه ای تحت عنوان «حرفه: معمار؛ 21 نگاه، 21 تجربه». این نشست به منظور فراهم آوردن زمینه ای برای تبادل نظر میان جمعی از زنان اهل حرفه در تاریخ 7 دی ماه 91 صورت گرفت. مدعوین این نشست از بخش های مختلف حرفه و با سوابق متفاوت کاری بودند.
 

 

برای این نشست سه محور اصلی «نقش، چالش و راهکار» در نظر گرفته شد تا هر یک از مدعوین ضمن بیان نقش خود در حرفه، به ذکر چالش هایی که در حرفه با آن مواجه بودند بپردازند و راهکارهای شخصی ای که در برخورد با این چالش ها در پیش گرفته اند را با سایرین و مخاطبین ویژه نامه به اشتراک بگذارند.

 

فعالیت دیگر مصاحبه غیرحضوری؛ بیان دیدگاه و تجربیات است که به منظور گردآوری و جمع‌ بندی ﺩﻳﺪﮔﺎﻫ‌‌‌ﻬﺎ ﻭ ﺗﺠﺮﺑﻴﺎﺕ جمعی دیگر از اهالی حرفه، با گروهی مصاحبه ای بصورت غیرحضوری در حال انجام است. در انتخاب افراد جهت شرکت در این مصاحبه، تنوعی در حوزه های مختلف کاری (طراحی، اجرا، مدیریت، آموزش و پژوهش) مد نظر بوده است. پنج محوراصلی برای مصاحبه در نظر گرفته شده که ﺑﻪ ﻭﺍﺳﻄﻪ ﺑﺎﻭﺭ ﺑه ﺗﻨﻮﻉ ﻧﻈﺮﺍﺕ ﻭ ﺍﺟﺘﻨﺎﺏ ﺍﺯ ﺟﻬﺖ ﺩﻫﻲ ﻣﻔﻬﻮﻣﻲ ﺑﻪ ﭘﺎﺳﺦﻫﺎﻱ ﺍﺭاﺋﻪ ﺷﺪﻩ ،ﻣﺤﻮﺭﻫﺎﻱ ﭘﻴﺶ ﺭﻭﻱ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻛﻠﻲ ﻭ ﻓﺎﺭﻍ ﺍﺯ ﺳﻮﻳﻪ ﺑﻨﺪﻱ ﺍﻱ ﺧﺎﺹ ﻣﻄﺮﺡ ﺷﺪﻩﺍﻧﺪ ﺗﺎ ﺍﻧﻌﻄﺎﻑ  ﻻﺯﻡ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺩﻳﺪﮔﺎﻩ ﻫﺎ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ. این محورها عبارتند از:
1-    مديريت و راهبري در حرفه Leadership
2 –محيط كارحرفه اي
3-هويت حرفه اي– اعتماد و پذيرش اجتماعي
- 4ميزان خودباوري ودر جهت تاثيرگذاريSelf-Respect
5- چالشهاي حرفه اي پيشروي

 
همچنین طرح موضوع در FACEBOOK در صفحه‌ای با عنوان «معمار زن ایرانی» انجام شد. زیرا یکی از اهداف مهم از انتشار ویژه‌نامه «معمار زن ایرانی»، ایجاد بستری است که در آن تبادل آرا و افکار میان معماران، شهرسازان وسایر اهل حرفه صورت پذیرد. خوشبختانه فراگیری شبکه اجتماعی در اینترنت، این امکان را برای مخاطبان مجله فراهم آورده است تا فارغ از محدودیت‌های مکانی و زمانی بتوانند به صورتی فعالتر در روند شکل گیری مجله مشارکت نمایند. صفحه «معمار زن ایرانی» درFacebook که با اهدافی چون به اشتراک گذاشتن موضوع مجله، اطلاع رسانی مستمر، دعوت به همکاری و هماندیشی طراحی شده است، امکان دریافت نقطه‌نظرات گستره وسیعی از مخاطبان را از نقاط مختلف (داخل وخارج) فراهم آورده است و در پربارتر شدن محتوای مجله نقش بسزایی داشته است.